Савети за родитеље

ПОЛАЗАК У ШКОЛУ

Упис у први разред основне школе је почео у априлу и трајаће до краја јуна. Пре поласка у школу већина деце  уме да :

• правилно држи оловку и црта довољно детаља на цртежу
  • броји до 20 и повезује број са количином ,
  • зна колико има година и колико ће имати следеће године,
  • броји  уназад
  • препознаје слова и пише своје име
  • зна којим словом почиње нека реч, којим словом се завршава, дели реч на слогове
  • зна годишња доба и дане у недељи
  • зна шта се налази горе, доле, поред њега
  • разликује појмове већи – мањи

Показатељи да ли је дете физички,психички или емотивно зрело за полазак у школу су:

• зна правилно да користи све гласове,
  • млечни зуби су или замењени или је замена у току,
  • има развијену фину моторику (уме да користи маказе или да се игра са дугмићима, кликерима...)
  • црта фигуру човека са свим елементима,
  • успева да држи пажњу 20 минута на истој активности,
  • уме да поднесе пораз (нпр. не плаче када изгуби у некој игри),
  • може да буде одвојено од вас више сати или дана...

Током предстојећих месеци, све до септембра, наставите да припремате дете за први разред.

Причајте о школи приказујући њене  позитивне стране  нпр. да ће тамо стећи нове пријатеље, да ће научити много занимљивих нових ствари, да ће имати учитељицу која ће бринути о првацима, да ће са својим одељењем ићи на излете... Уздржите се од претњи и плашења као што је: "Видећеш ти кад пођеш у школу... Нећеш више имати времена за игру... Школа је озбиљна ствар а играчке су за бебе...".

Не користите школу као претњу, јер тиме ризикујете да се у детету створи отпор на самом почетку.

Упис у школу јесте стрес и за дете и за родитеље, али га ви својим понашањем можете умањити.